Razbijamo mite o agencijskem delu

Novice Objavljeno:  17.07.2022

Ste vedeli, da imajo agencijski delavci enake ugodnosti, plačilo in možnosti za zaposlitev kot njihovi sodelavci, ki so zaposleni direktno v podjetju?

Kljub temu o začasnih oblikah zaposlitve in agencijskem delu še vedno obstajajo številne neresnice, ki vam lahko preprečijo, da bi našli pravo zaposlitev. V nadaljevanju razbijamo najpogostejše mite o agencijskem delu. 

 

 

Mit #1: Kadrovske agencije vzamejo provizijo od plače delavca 

So vam kdaj rekli, da je začasno delo slabo plačano, ker morajo agencije za zaposlovanje ustvarjati dobiček? Dobra novica je, da je ta mit napačen: Stroški storitev za zaposlovanje ne vplivajo na vašo plačo. Agencija delavcu ne odteguje provizije od njegove plače, vendar svojo provizijo zaračuna naročnikutorej podjetju. 

Mit #2: Začasno delo je le za nižje profile 

Minili so časi, ko je bilo začasno delo omejeno na proizvodnjo in sezonska dela v maloprodaji. Zaradi tehnološkega napredka in motenj v tradicionalnih strukturah delovne sile, si vse več podjetij prizadeva zapolniti specializirane vloge z začasnimi sodelavci. Ameriški urad za statistiko dela poroča, da se je število začasnih delovnih mest za razvijalce programske opreme, od leta 2010 povečalo za 48 %, medtem, ko se je število ročnih del, kot so gradbena dela, zmanjšalo za skoraj tretjino. 

Mit #3: Ne boste deležni enakih ugodnosti kot zaposleni pri podjetju 

Prav tako je zmotno mišljenje, da delavcem, zaposlenem preko agencije, ne pripadajo dodatki k plači (kot so regres, izplačilo nadur ter raznorazni bonus). Zapomnite siagencijski delavec je upravičen do enakih pravic, kot delavec, ki je zaposlen direktno v podjetju! To je določeno z zakonom. 

Mit #4: Začasna dela so slaba za vaš življenjepis 

Če je oblikovanje življenjepisa na seznamu vaših poklicnih ciljev, ne izključite začasnega dela. Z začasnim delom lahko pridobite znanja in spretnosti, s katerimi boste okrepili svoj življenjepis in si pomagali pri prehodu na drugo delovno mesto. Poleg tega boste navezali stike z ljudmi, ki vam lahko v prihodnosti pomagajo pri iskanju zaposlitve. 

Mit #5: Začasna dela ne omogočajo dolgoročne kariere 

Številni delavci menijo, da jim bo zaposlitev za določen čas preprečila, da bi našli trajnejšo zaposlitev. Dobra novica je, da temu ni tako. Več kot 1 od 4 začasnih zaposlitev vodi do zaposlitve za polni delovni čas v istem podjetju. 

Mit #6: Začasno zaposlitev je težje zaključiti

Ker imajo številne pogodbe o začasnem delu določen začetek in konec, je pogosto zmotno prepričanje, da delovnega mesta ne boste mogli zapustiti pred končnim datumom. Na srečo imate pri odpovedi še vedno enake pravice. Če načrtujete strategijo odhoda, o tem čim prej obvestite nadrejenega in agencijo za zaposlovanje. Mnoge vodje sprejmejo začasne sodelavce, saj vedo, da bodo še vedno iskali trajnejše delo, vendar še vedno pričakujejo profesionalnost. Preglejte pogodbo in preverite, ali je v njej omenjen odpovedni rok, ter pravočasno pošljite odstopno izjavo. 

 

 

Miti o začasnem delu so sedaj odpravljeni. Čas je, da poiščete delovno mesto, ki vam najbolj ustreza. Oglejte si naš celoten seznam razpoložljivih delovnih mest.